Yerelin Sesi

ALTYAPIDA “MİLAT” OLACAK

ALTYAPIDA “MİLAT” OLACAK
341 views
12 Aralık 2018 - 9:46

Altyapıda “milat” olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere kentsel dönüşüm alanında Türkiye’ye örnek olacak “galeri” sistemini uygulamaya hazırlanıyor. Elektrik nakil hatları ile atık su, içme suyu ve yağmur suyu kanallarında oluşabilecek arızalar, Altyapı Tünel Sistemi içine girilerek, asfalt ve kaldırımlar bozulmadan tamir edilebilecek.

Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek bir model uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ülkedeki ilk galeri sistemini de Uzundere’deki dönüşüm bölgesinde gerçekleştirecek. Hayata geçecek galeri sistemiyle atık su, içme suyu, yağmur suyu, elektrik ve data hatları, yer altında “galeri” içinde toplanacak. Elektrik nakil hatları ile atık su, içme suyu ve yağmur suyu kanallarında meydana gelebilecek arızalar, galeri içine girilerek, asfalt kazılmadan, kaldırımlar bozulmadan tamir edilebilecek.  Altyapı Tünel Sistemi ile ihtiyaç duyulan tüm müdahaleler sistem içerisinden gerçekleştirilecek. Bu model diğer kentsel dönüşüm alanlarına da entegre edilecek.

Kameralarla izlenebilecek

İzmir Büyükşehir  Belediyesi’nin gerçekleştireceği Uzundere’deki galeri sisteminin ilk bölümü,  240 metre uzunluğunda, 5.50 metre genişliğinde, 3.50 metre yüksekliğinde olacak. Birbirinden bağımsız fakat geçişlerle iletişimi sağlanan 3 bölgeden oluşacak sistemde Elektrik Hatları, İletişim Hatları ve Atık su – Yağmur suyu – İçme suyu bölgeleri olacak.

Galeri içerisinde imalat, bakım, temizlik gibi işlerinin yapılabilmesi için gerekli araç ve ekipmanların çalışabileceği hareket koridoru ile  yangın, taşkın gibi olumsuz durumlarda müdahale veya kaçış için uyarı sistemleri de bulunacak.

Sistem içerisindeki tüm bölgeler, sürekli çalışan kameralar ile izlenecek, gerekli durumlarda galeri güzergahı ek galerilere entegre edilebilecek

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.