Yerelin Sesi

Alsancak Esnafından, “Vergiler Ertelensin, Zarar Karşılansın” Çağrısı

Alsancak Esnafından, “Vergiler Ertelensin, Zarar Karşılansın” Çağrısı
17 Mart 2020 - 13:36

Alsancak esnafından virüs çağrısı: Vergiler ertelensin, zarar karşılansın

 

Virüsten Alsancak’a her gece 2 milyonluk zarar

Haber: Murat ERVİN

Kıbrıs Şehitleri Caddesi İşadamları Derneği Başkanı Hami Torcu, Koronavirüs salgını sonrası Alsancak mekanlarıyla eğlence mekanlarının kapanmasının esnafı zorda bıraktığını söyledi. Kıbrıs Şehitleri’nde 370 civarında işletmenini kepenk indirmek zorunda kaldığını belirten Torcu, “Bir işletme gecede minimum 5 bin lira kazandığını düşünürsek ortaya çıkan gecelik zarar 2 milyon liraya yakın. Bizim beklentimiz vergilerin ve alacakların ertelenmesi, zararın karşılanması” dedi.

Sağlık söz konusu olduğunda kendilerinin de elinin taşın altına koymaya hazır oldukları, işletmelerin kapatılmasına kesinlikle karşı olmadıklarının vurgulayan Başkan Torcu, “Fakat kapatmak zorunda kalan esnafın da hem yerel yönetimler hem de hükümetten beklentilerini var” diye konuştu.

“VERGİLER RE’SEN İPTAL EDİLSİN”
Yerel yönetimlerden beklentilerini sıralayan Torcu, “Bu dönemde belediyeler alacakları vergileri, bir başvuruya gerek kalmadan kendileri re’sen iptal etmeli. Su faturaları için de son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde kesmemeli, esneklik sağlamalı” diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIN ZARARI KARŞILANSIN”
Hükümetten de beklentilerini aktaran Başkan Hami Torcu şunları söyledi: “Vergi ve sigorta ödemelerini bekletmeleri, vadesi gelen borçlar için vade uzatımı, çalışanlarımızın izne gönderilmesi nedeniyle onların zararlarının karşılanması ve çalışanların prim borçlarının ertelenmesini istiyoruz.”

“ÖZEL SİGORTALAR ÖDEME YAPMIYOR”
Özel sigorta şirketlerinin de işletmelere zorluk çıkardığının altını çizen Kıbrıs Şehitleri Caddesi İşadamları Derneği Başkanı Hami Torcu, “Özel sigortalar işletmelerin iş kaybı için sigorta primi alıyor ama sadece yangın ve basması durumunda ödeme yapıyor. Koronavirüs salgını da doğal bir felaket. Bunu niye dahil etmiyorlar? Bizler de sigorta şirketine itiraz yazımızı gönderdik eğer kabul edilmezse dava açacağım” ifadeleri kullandı.

HER YER BOMBOŞ
Diğer yandan, her gün yoğun şekilde vatandaşların dolaştığı İzmir’de cadde ve toplu ulaşım araçları da bomboş kaldı. Metro duraklarından, alışveriş mağazalarının olduğu bölgelere kadar çeşitli alanlar, sokağa çıkma yasağı uygulanıyormuş gibi boş kaldı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi