Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

AKUT, INSARAG Standartlarında Operasyonel Ekipler Yetiştiriyor

AKUT, INSARAG Standartlarında Operasyonel Ekipler Yetiştiriyor
1.429 views
17 Şubat 2020 - 14:39

AKUT, INSARAG STANDARTLARINDA OPERASYONEL EKİPLER YETİŞTİRİYOR

Geçtiğimiz günlerde Elazığ ve Manisa bölgelerinde yaşanan depremler sonrasında, göçüklerde yapılan arama kurtarma çalışmalarının, uzmanlık gerektirdiğinin önemi bir kez daha görüldü.

Bu amaçla Birleşmiş Milletler çatısı altında kurulmuş olan INSARAG’ın (arama kurtarma faaliyetlerine uluslararası standartların getirilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla kurulan grup) Türkiye’deki ilk üyesi olan AKUT, gönüllülerini bu standartlarda eğitiyor.

 

AKUT, Insarag standartlarında “operasyonel kentsel arama ve kurtarma personeli/gönüllüsü” yetiştirmek için eğitimlerine devam ediyor.

Akut Arama Kurtarma Derneğinin, Bodrum Kürşat Avcı Operasyon ve Eğitim Merkezinde 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği eğitime, Seferihisar, Manisa, Denizli, İstanbul, Kuşadası, İzmir ve Bodrum Ekipleri katıldı. Toplam 80 gönüllünün katıldığı bu eğitimler haziran ayının sonuna kadar devam edecek.

Teorik eğitimler sonrasındaki uygulama eğitimi kapsamında açık alanda, kazazede yer tespiti, kazazedeye ulaşma teknikleri, beton çalışmaları, kazazedeyi sabitleme ve tahliye aşamaları yapılmakta.

 

Akut Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı, eğitimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘’Insarag standartlarında arama kurtarma eğitimlerimiz aralıksız devam ediyor. Gönüllülerin bu eğitimlere katılabilmesi için, performans, kampçılık, navigasyon ve kişisel koruyucu donanımı eğitimlerini almış olmaları gerekiyor. Tüm eğitimler teorik ve uygulama olarak 2 aşamadan oluşuyor. Gönüllüler, eğitimlerde kırma delme prensipleri, kapalı kısıtlı alanlarda tahkimat ve kurtarma konularında uzmanlaşıyorlar. Eğitim sonundaki sınavlarda başarı elde ettikten sonra kentsel arama kurtarma, yani bir depremde göçükte müdahale etme yeterliliğine sahip olup operasyona çıkıyorlar ‘’ dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Şalcı; Yurtdışı operasyonel, yönetsel ekipler olarak UCC ve RDC eğitimlerinin eş zamanlı olarak devam ettiğini, Yurtiçi ve Yurtdışı Eğitimlere tüm kapasite ile hazırlandıklarını, bu uygulamalar sonucunda ekiplerin akreditasyon sürecine girmesinin planlanmakta olduğunu söyledi.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.