Yerelin Sesi

AKUT, Arama Kurtarmada Avrupa Birliği’ne Girdi

AKUT, Arama Kurtarmada Avrupa Birliği’ne Girdi
773 views
09 Temmuz 2020 - 20:46

AKUT, Arama Kurtarmada Avrupa Birliği’ne Girdi

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Avrupa Sivil Koruma Mekanizması kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na (ECPP-European Civil Protection Pool) giren ilk Türk arama-kurtarma ekibi oldu. AKUT, bu başarıları sonucu, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ModEX kapsamında kentsel arama-kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, AKUT 2018’de katıldığı ve 5 yılda bir yenilenen Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu “INSARAG” yeniden değerlendirme sınavını, aynı zamanda gerçekleşen AB ModEX tatbikatını başarıyla tamamladı. Böylece Avrupa Sivil Koruma Mekanizması’na Türkiye’den giren ilk kentsel arama-kurtarma ekibi olan AKUT, şimdi de bu mekanizma kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na dahil oldu.

Elazığ depreminin ardından AKUT'tan ilk açıklama

BAŞARININ MİMARI, GÖNÜLLÜLER

AKUT Başkanı Recep Şalcı, Avrupa Birliği gönüllü havuzuna dahil olabilmek için yoğun toplantılar ve prosedür hazırlama süreçlerinden geçtiklerini belirterek, “Bu yoğun çalışmaların meyvesini almış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. INSARAG sınavını ModEX tatbikatında yenilemek, orada AKUT olarak takdir edilmek ve konsorsiyum ortaklığına davet edilmek, bunların hepsi önemli birer duraktı ve bu duraklar bizi ECPP’ye getirdi. Tüm başarılarımızda olduğu gibi bu başarının mimarı da değerli gönüllülerimizdir” ifadelerini kullandı.

AKUT Genel Başkanı Şalcı: Afetlerde ekiplerin sayısı değil ...

KONSORSİYUMDA YER ALACAK

Avrupa Sivil Koruma Mekanizması ve Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na Türkiye’den giren ilk arama-kurtarma kurumu olduğunu dile getiren Şalcı, bunun sonucunda da ModEX kapsamındaki kentsel arama kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildiklerini, bunu başaran ilk Türk kentsel arama kurtarma ekibi olduklarını kaydetti.

Akut Araştırmasına Göre; Türk İnsanı En Çok Depremden Korkuyor ...

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.