Yerelin Sesi

Ajanlara Karşı Veteriner Hekimler

Ajanlara Karşı Veteriner Hekimler
12 Nisan 2020 - 15:31

Ajanlara Karşı Veteriner Hekimler

 

Adli Bilimciler Derneği Adli Veteriner Hekimlik Komisyon Başkanı Prof. Dr. Gültekin Yıldız, yaşadığımız yüzyılın biyolojik savaşların yılı olduğunu söyleyerek, “Virüsler bu biyolojik silahın malzemesidir. Türkiye olarak bizim de biyolojik ajanlara karşı Türk Eylem Planı’nı oluşturmamız ve virüs eğitimi alan veteriner hekimleri Savunma Sanayi’nde değerlendirmeliyiz” dedi.

Yeni dönemde veterinerlik kavramının hızla günümüz biyoloji araştırmalarına yöneldiğini aktaran Prof. Dr. Gültekin Yıldız, yeni veterinerlik fakülteleri açmak yerine geleceği düşünerek, şimdiden planlamalar yapılması gerektiğini vurguladı. Avrupa ülklerinde bir çok veterinerlik fakültesi ve Zootekni bölümünün tıp fakülteleri ile işbirliği halinde çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Yıldız, “Bizim de ülke olarak Covid-19 dalgasından en az hasarla çıkabilmenin hesabını yapmamız gerekir. Covid-19’un çok öldürücü olduğu, mutasyon geçirdiği, bu pandemiyi önlemek için birçok tedbirler alınması gerektiği görülüyor” diye konuştu.

ASUSLULARDAN İKİZ KULELERE
Dünya ülkelerinin biyolojik doğal virüsler ile bundan sonra daha çok uğraşacağına da dikkat çeken Prof.Dr. Gültekin Yıldız, “Asurlulardan, 1995’deki Japonya metrosundaki sarin gazı saldırılarına kadar, 2001 ABD Dünya Ticaret Merkezine saldırılardan bugüne kadar patojen mikroorganizmalar ve virüslerin insan, hayvan ve bitkilerde hastalık yapan türleri ve biyolojik ajan dediğimiz yan ürünleri ile biyolojik saldırılar gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“VETERİNERLİK YENİDEN KURGULANMALI”
Biyolojik ajanların silah olarak kullanılmasına yönelik Türkiye’nin acilen bir mücadele içine girmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Yıldız, “Bir eylem planı oluşturulması ve veteriner hekimlerin yetiştiği fakültelerin eğitim kalitelerini arttırarak bu meslek mensuplarına savunma projelerinde görev vermesi şarttır. İnsanlı ve İnsansız Hava Araçları (İHA ve SİHA) ile silah savunma sanayimizin geliştirilmesi ve desteklenmesi ne kadar önemliyse yenidünya düzeninde olası virüslerle savaşta görev alacak veteriner hekimlik eğitiminin süratle yeniden kurgulanması çok önemlidir” diye konuştu.

“SAVUNMA SANAYİNDE DEĞERLENDİRİLMELİ”
Veteriner Fakülteleri’nde ‘Viroloji Ana Bilim Dalı’ kürsüsü olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Gültekin Yıldız, “Viroloji virüs bilimidir. Korona virüsüyle mücadelede ve Biyo Milli Güvenlik / Biyo Milli Emniyet’te veteriner hekimlere yeni bir yol açmalıyız. Bu fakültelerin savunma sanayimizin bir parçası gibi düşünerek yeniden yapılandırılması ve daha da güçlendirilmesi gerekiyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi