Yerelin Sesi

Aile Yadigarları Satışa Çıktı

Aile Yadigarları Satışa Çıktı
730 views
27 Mayıs 2020 - 6:47

Aile Yadigarları Satışa Çıktı

 

Haber: Murat ERVİN

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomideki olumsuz tablo, hane halkını olumsuz etkilerken vatandaşlar çareyi dededen, atadan kalma aile yadigarı antika eşyaları satmakta buldu. Dikiş makinesinden halıya, gelinlikten kağnıya kadar her çeşit eşyanın bulunduğu internet sitelerinde istenen fiyatlar ise 4.7 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

Ekonomideki daralma ve nakit sıkıntısının baş gösterdiği, çalışanların ücretsiz izne gönderildiği pandemi sürecinde vatandaşlar da kendi çözümlerini üretmeye başladı. Türkiye’den en fazla ziyaret edilen ve ikinci el ürünlerin de satıldığı internet sitesinde 143 adet aile yadigarı satışa çıkarıldı.

EN PAHALISI 3,7 MİLYON TL
Satılığa çıkarılan 100 yıllık ve dededen kalma kök boyalı İran halısı için 3 milyon 750 bin lira fiyat biçilirken, ilanı veren “100 yıllık tarihe bir geçmişe sahiptir. Dede yadigarı olan kilimi ihtiyaca binaen mecburen satıyorum” ifadelerine yer verdi. Listenin ikinci sırasında ise 975 bin liralık fiyatıyla 1904 yapımı antika dikiş makinesi yer alıyor. Bu ilan sahibi de nakit ihtiyacı için aile yadigarını satışa çıkardığını belirterek, “1904 yapımı dikiş makinesi annanemin annanesinin kullandığı eksiksiz ve çalışır durumdadır. Nakit ihtiyacından satılık” diye belirtti.

ANTİK BÜST DE SATIŞTA
Başka bir ilanda ise baba yadigarı olduğu belirtilen ve kapağında TCDD kabartması bulunan köstekli saat içinse 600 bin lira isteniyor. Sitedeki en ilginç ilanlardan birini ise alüminyum döküm Atatürk büstü oluşturuyor. Toplam 335 bin lira fiyat biçilen büstle ilgili ise, “Özel bir nedenden dolayı dedemden bana kalan 60 yıllık alüminyum dökümü büstü satıyorum” ifadesi yer almakta. Yine 1800’lü yıllara ait 5 adet Osmanlıca kitap da 50 bin liradan satışa çıkarken kitapların dededen kalma olduğunun altı çiziliyor.

GELİNLİK DE VAR, KAĞNI DA
Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesine sahip Osmanlı dönemi işlemeli bakır tepsi 45 bin lira fiyat biçilirken, 1910 yılında Selanik’te dikilen aile yadigarı gelinlik ise 6 bin liradan satışa çıkarıldı. Dededen kalma olup Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi bulunan antika kağnı içinse 1500 lira isteniyor.

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.