Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Agora’dan Kadifekale’ye ulaşan binlerce yıllık tünelin öyküsü

Agora’dan Kadifekale’ye ulaşan binlerce yıllık tünelin öyküsü
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz( dhamustafaoguz@gmail.com )
4.335 views
06 Ocak 2021 - 14:00

Agora’dan Kadifekale’ye ulaşan binlerce yıllık tünelin öyküsü

İzmir’de yıllardır Kadifekale’yle Agora arasında bir dönem tünelden (Roma su kanalı)  gidilip gelindiği konuşuluyordu. Hemen herkes efsane olduğunu söylüyordu. Biz de çocukluğumuzda bu tünel ile ilgili anlatılanları ağzımız bir karış açık ilgiyle dinlerdik.

Sır perdesini 2010 yılında araladık. Efsane öyküyü Basmane sevdalısı sevgili Orhan Beşikçi’yle birlikte aydınlığa kavuşturduk. Agora semtinde haber peşinde, tünelin varlığının gerçek olduğunu duyduğumuzda çok heyecanlanmıştım. Tünelin bulunduğu evin kapısını çaldığımda karşısında bizi gören kiracı ev sahibine haber verdi.

Evin sahibi kamulaştırılacağı korkusuyla içeri girmemize izin vermiyordu. Daha sonraki günlerde ev sahibi Konak Belediyesi yetkililerince ikna edildi ve bize de efsane tünele inmek düştü.
Tünel evin bahçe giriş kapısının hemen sağında yer alıyor ve merdivenlerden iniliyordu. Öyle heyecanlıydım ki, yıllardır anlatılan tünel efsanesini, ortaya çıkaran ilk gazeteci olmak ve o tünelde yürümek için sabırsızlanıyordum.

Tünel konusunu Agora kazılarını yöneten Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’a anlattım. Onun başkanlığındaki ekiple birlikte tünele girdik. Arkeolog Çağdaş Yılmaz ayak bileklerimizin boyunda suyun içinde el fenerinin ışığıyla yürüyorduk ve bunca yıl ayak basılmayan bir yeraltı tünelinde bir sürüngen tarafından ısırılmak korkusunu yaşamadım desem yalan olur.

Yüksekliği iki metre eni bir metre olan tünelin, binlerce yıl öncesinde olduğu gibi, gidilebilen bölümüne kadar hala sağlamlığını koruduğunu gördük çok heyecanlandık. Tünelin bir bölümünün düz olduğu, bazı bölümlerde ise kıvrılarak uzayıp gittiği dikkatimizi çekti. Tünelin uzunluğunun nereye kadar devam ettiği tam olarak belirleyemedik. Oksijensiz bir ortam olması ihtimaline karşı, daha sonra tam donanımlı olarak tünele girilerek, uzunluğunun nereye kadar ulaştığının ortaya çıkarılacağı günü sabırsızlıkla bekledik.

Arkeolog Çağdaş Yılmaz, büyük heyecan yaratan ve yıllardır, kuşaktan kuşağa var olduğu konuşulan tünelin bir girişinin Agora’daki kazı alanında bulunduğunu belirtti. Yılmaz, tünelin şimdiki Kadifekale eteklerine kadar uzandığını tarihi bulgular ile ortaya konulduğunu söyledi.

Daha sonraki aylarda ev Konak Belediyesi tarafından satın alındı ve restore edildi. Bina Konak Belediyesi Tarih Birimi olarak hizmet vermeye başladı. Ardından İkinci tünel de aynı bölgede İkiçeşmelik semtinde bulundu. İki katlı bir İzmir evinin bodrum katında tünelin varlığını mahalle halkı yeni öğrendi. Diğer tüneller ile bağlantısının olup olmadığı da arkeologların içine girip, inceleme yapmasıyla anlaşılacaktır. Bir insanın rahatlıkla yürüyebileceği bir yükseklik ve genişlikte olan tünelin henüz güvenlik açısından kontrolünün yapılamadığı, bu yüzden de içine girilmediğini öğrendik. Sabırsızlıkla bekliyoruz, efsaneler bazen gerçeğe dönebiliyor, öyle değil mi?

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.