Yerelin Sesi

Adil Enes Yılmaz Matematik Olimpiyatında Ülkemizi Temsil Edecek

Adil Enes Yılmaz Matematik Olimpiyatında Ülkemizi Temsil Edecek
15 Haziran 2021 - 9:33

Matematikte İzmir’in Gururu Oldu

İzmir Amerikan Koleji (ACI) Hazırlık sınıfı öğrencisi Adil Enes Yılmaz, Türk Milli Matematik Genç Takımı’na seçildi. Yılmaz, birçok farklı ülkenin katılımıyla düzenlenecek 25. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda ülkemizi şampiyonluğa taşımak için Milli Takım ile birlikte yarışacak.

İzmir Amerikan Koleji (ACI) Hazırlık sınıfı öğrencisi 15 yaşındaki Adil Enes Yılmaz, matematik alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. 2020 yılından bu yana matematik dalında birçok yarışmada ödüller ve dereceler kazanan Yılmaz, bu başarılarını Türk Milli Matematik Genç Takımı’na seçilerek taçlandırdı. Yılmaz, 25. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda (Junior Balkan Math Olympiad-JBMO) 15.5 yaş altı kategoride Türkiye’yi temsil edecek Türk Milli Matematik Genç Takımı’na seçildi.

MİLLİ TAKIMLA OLİMPİYATLARA
Türkiye’nin dört bir yanından katılan 2 bin 475 yarışmacıyı geride bırakarak 6 kişilik Milli Takım’a seçilmeyi başaran Yılmaz, Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan 25. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda ülkemize şampiyonluk kazandırmak için yarışacak. Milli Matematik Genç Takımı’nda yer alan 6 genç , 16-26 Haziran’da çevrim içi olarak yapılacak kampa katılarak olimpiyat için hazırlanacak. Genç matematik dâhileri, Temmuz ayında da 11 Balkan ülkesi ve birçok misafir ülkenin katılımıyla gerçekleşecek Balkan Olimpiyatı’nda ülkemizi temsil edecek.

MATEMATİK TUTKUNU
Adil Enes Yılmaz, 2019 yılından bu yana matematik alanında başarıdan başarıya koşuyor. 29 Ağustos 2020’de TÜBİTAK 28. Bilim Olimpiyatı Birinci Aşama Sınavı’na giren Yılmaz, 2 bin 475 kişi arasından 2’nci oldu. 4-5 Mart 2021’de aynı yarışmanın ikinci aşamasında 5’inci oldu ve gümüş madalya aldı. 22-23 Mayıs 2021’de ise TÜBİTAK 2021-Bilim Olimpiyatları Programı kapsamında seçilip yetiştirilerek Milli Takım’da yer almaya hak kazanan 6 genç matematikçimiz arasında yer alma gururu yaşadı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi