Yerelin Sesi

Acente Sahipleri de Umutsuz

Acente Sahipleri de Umutsuz
865 views
22 Haziran 2020 - 7:50

Yazar: Mehmet GÜLÜMSER

Acente Sahipleri de Umutsuz

İyi hatırlıyorum; ilkokul birinci sınıfta öğretmenimiz şöyle bir soru sormuştu: “Söyleyin bakalım, diyelim ki şu an deniz kenarındasınız ve varsayalım karşıdan bir vapur gelecek. Önce geminin nesini fark edersiniz?

Herkes parmak kaldırıp farklı yanıtlar verdi. Kimimiz ‘burnunu’, kimimiz ‘bacasını’, kimimiz de ‘dumanını’ dedi. Sonunda bir sıralama yaparak şöyle karar verdik; önce dumanını, sonra bacasını en sonunda da kaptan köşkünü ve burnunu görürüz. Bu soruyla öğretmenimiz bize dünyanın yuvarlak olduğunu da açıklamıştı. Dumanı ilk sıraya koymamızın nedeni bildiğiniz gibi o zamanlar gemiler kömürle çalışıyordu.

NE DUMAN, NE KÖŞK
Bugün irdeleyerek kendimize bir soru soralım. Önümüzdeki aylarda gelecek turizm vapurunun hangi parçası görünecek? Dumanı mı, bacası mı, kaptan köşkü mü? Hemen cevap istenirse; ne duman görünüyor ne de kaptan köşkü. Bize doğru yönlendirilecek turist vapurunun dumanını görmek için bile çok çaba göstermemiz gerekiyor. Duman görünürse turizm açılır derim. Çünkü işler karışık.

TÜRKİYE’DEN DÖNENE 14 GÜN KARANTİNA
Şimdi, pandemi nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri ve özellikle Almanya ülkemizi riskli ülkeler arasında gösterdi. İster orada çalışan Türk işçiler, isterse Alman vatandaşları olsun Türkiye’den dönüşlerinde Almanya’da 14 gün karantina altına alınacak. Ayrıca Almanya yeni bir kararla, gelinen ülkeden 48 saat önce alınan test raporlarını kabul edeceğini de açıkladı. Bu karar şu anda tüm Almanya da tartışılıyor.

TURİZMİ GÜNDEME ALMADIK
Acaba ilerde gelecek turizmde kıpırdanma olur mu? Pandemi sürecinde biz hep parayı pulu, fabrikayı, AVM’leri tartıştık. Bacasız fabrika dediğimiz turizmi gündeme almadık. Bunu düşünenleri de dinlememiş, ötelemiş ve kulak arkası yapmışız. Almanya’nın önde gelen Türk acente şirketi Bentur’un sahibi Kadir Uğur, bu konuda yaptıkları çalışmaları ve yaşadıklarını anlattı.

BAKAN, BİZİ DUYMADI
Özetle diyor ki, “Avrupa’dan gol yemeyelim diye, Almanya’dan televizyoncuları getirdik. Hijyen çalışmalarını yerinde tespit ettirdik. Bakan beye de “Bu işin içinde olun” dedik ama duymadı. “Bu program Alman televizyonlarında yayımlanacak, gelin bir konuşma yapın” dedik yapmadı. “Almanya, ağır yaptırımlar getirecek; engel olun. Türkiye’deki risklerin oldukça azaldığını anlatın” dedik, yapmadı. Oysa ki bu programı 25 milyon kişi izleyecekti. Yurt içinde “şöyle yaptık, böyle yaptık” demeçleriniz yurt dışında duyulmuyor. Böyle olunca da şimdi turizmin ilk 4 ayı gitti. Ne kadar baraj kurduysak da sonunda golü yedik.

ALMANLAR ÖDEMEYİ 2021’DE MAHSUP EDECEK
Son dakika çabalar ne sonuç verecek bilmiyoruz. Ekimde turist getirsek bile ne kadar olur? Bari kışı, spor kulübü kamplarını kurtarsak. Yine yabancılarla çalışan başka bir acente sahibi arkadaşım Ali Çandarlı’yı aradım, sordum. Turizmi nasıl görüyorsun dedim? İzmir’deki bürosunu eve taşıdığını, ancak 15 Temmuz’dan sonra belki yerli turizm olursa ona yönelebileceğini söyledi. Çandarlı, “Seyahat bürom var ama biliyorum ki, Alman acenteler sezon öncesi 200 milyon Avro dağıtarak otel anlaşmaları yaptılar. Bu paraları otelcilerden hemen geri alınamaz. 2021 sezonu için mahsup edilecek. Herkes gibi biz de beklemedeyiz. Almanya kapıyı aralarsa belki biraz turist gelir” dedi.

OTELLERİNİ AÇMADILAR
Yine bir acenteci arkadaşım Serdar Toklu’yu aradım. Yıllardır turizmin içinde daha yeni turizm acentesini kurdu. Bundan 4 ay önce ümitli konuşuyordu; fakat şimdi “Alman acentelerin Türkiye’de otelleri var ve şu ana kadar açmadılar, açmayacaklar da. Alman hükümetinden pozitif işaret alsalardı belki açarlardı” diye konuştu. Bu da bize Almanların taviz vermeyeceğini gösteriyor. 15 Temmuz’da İngiliz acentası Jet 2 Holiday’in yolcuları kendi uçaklarıyla Ege’ye iniş yapacak. Geçen yıllar 400 bin turist getirdiler. Bu yıl 100 bin getirirlerse öpüp de başımıza koyalım. Rehber arkadaşlarım ise hepten ümitsiz. Nereden nereye?

TEK ÇÖZÜM DİPLOMASİ VE ZEKA
Türkiye, Avrupalı turistlerin tercih ettiği ilk üç ülkeden biriydi. Şimdi ülkemizin sahilleri, muhteşem otelleri bomboş olacak .Ne kadar üzücü. Bana göre 10 milyon insanımızın para kazandığı bacasız turizmden bu sene kimse ekmek kazanamayacak. Turizm gelirleri bütçe açığını kapatmada merhem olmayacak. Turizm gemisinin dumanını görmek için peki neler yapmalıyız? Tek çözüm, Avrupa’nın koyduğu engelleri diplomatik ve kıvrak zeka ile çözmektir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.