Yerelin Sesi

Abbaralı İzmir Hanları

Abbaralı İzmir Hanları
1.840 views
28 Temmuz 2020 - 10:08

Abbaralı İzmir Hanları

Yazar: Orhan BEŞİKÇİ

Kamusal ve özel kullanımın bir arada görüldüğü özel yapının altından geçerek kamuya ait yolları birbirine bağlayan, insanları, yağmurdan ve güneşten koruyan; daha çok Güneydoğu Anadolu şehirlerimizde görülen geçitlere abbara denildiğini geçtiğimiz yıllarda yazıp İzmir’de Asansör civarında olan abbara, diğer adıyla ‘kabaltı’ örneğinin korunmasını istemiştim.

Bu kez Fevzipaşa Bulvarı’na ve Mimar Kemalettin Çarşısı’na geçiş veren Kadığıoğlu ve Çukur hanlarına ait abbaralara dikkatleri çekmek istiyorum. Yaklaşık 3 metre genişliğinde, 7 metre uzunluğunda olan tonozlu Kadıoğlu Hanı abbarasının üst katı günümüzde atölye olarak kullanılıyor.

Zamanın aşındırması, yangın ve depremlerden aldığı hasarlara rağmen günümüze gelmeyi başaran tarihi Çukur Han, bir dönem klasik han anlayışından farklı olarak esnaf ve zanaatkârların işliği, tüccarların ofisi olarak kullanıldı… Mimar Kemal Caddesi’ne cephesi olan  Çukur Han’ı daha önce ziyaret etmiş; hanın raspalanmış duvarlarını, volta döşemelerini, nişlerini, tonozlarını, kapı ve pencere sövelerini, hayvanların su içtiği yalağı görmüştüm.

İkinci ziyaretimde, Çukur Han’nın restorasyon projesini hazırlayan Restoratör Yüksek Mimar Öget Nevin Cöcen, Şantiye Şefi Restoratör Mimar Aslı Çıray ve deneyimli restorasyon ustaları Metin-Çetin Bingöl kardeşlerle konuştum. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde adı geçen, 17. yüzyıla tarihlenen 1476 metrekare kullanım alanı olan hanın aydınlatması, iklimlendirilmesi, eski dönem izlerinin korunması, güney cephesi tasarımı ve malzeme seçimiyle ilgili detaylar hakkında bilgilendirildim. Restorasyonda görev alan ve işini bilen ustaların çalışmalarını izledim.

Bir zamanlar uzak diyarlardan yükleriyle gelen develerin girip çıktığı, kervancıların konakladığı Çukur Han’ın, Fevzipaşa Bulvarı açılırken güney cephesi, bitişiğindeki Anavutoğlu Hanı’yla birlikte yıkılmış, Mimar Kemalettin Caddesi’nden bulvara geçiş sağlayan küçük bir kapı açılmıştı. Çukur Han’ın duvarlarında nişleri olan, volta döşemeli abbarası bölgeye ve hana daha çok hareket kazandıracak.

Mimar Kemalettin Caddesi’nden gelenler, abbara vasıtasıyla Fevzipaşa Bulvarı’na, Fevzipaşa Bulvarı’ndan gelenler daha farklı görsellik içerisinde Mimar Kemalettin Caddesi’ne ulaşabilecekler. Restorasyon sonrası kent kültürüne farklı işlerde hizmet vermeye hazırlanan, avlusunda Ege mutfağının lezzetlerinin tadılabileceği yeme içme mekânları, kafe ve sanat galerilerinin yer alacağı Çukur Han, şüphesiz İzmirlilerin uğrak yeri olacak.

Sessiz sedasız, üstelik kamu kaynakları kullanılmadan, sahiplerinin tarafından restore edilen Çukur Han’ın İzmir’e kazandırılmasını önemsiyorum. Fevzipaşa Bulvarı’nda dizili olan, restore edilmeyi bekleyen Büyük Karaosmanoğlu, Mirkelam, Servili ve diğer hanların turizme katkısı göz ardı edilmemeli…

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.