Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Ünlü Yönetmen APP’ı Anlattı

Ünlü Yönetmen APP’ı Anlattı
465 views
12 Mart 2020 - 3:50

Ünlü Yönetmen APP’ı anlattı

 

Haber: Murat ERVİN

Geçtiğimiz yıl yaptığı ‘APP’ isimli kısa kurgu filmiyle dikkatleri üzerine çeken Yönetmen Hatice Aşkın, Dünya Kadınlar Günü kapsamında Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi’nin konuğu oldu. Kadınlara seslenen Aşkın, “Hayatına farklı bir alan katmaya çalışan tüm kadınlara ilham olmak istiyorum” dedi.

Filmin, dünya prömiyerini Uluslararası Sarajevo Film Festivali’nde yaptığını, Türkiye prömiyerinin ise Adana Altın Koza’da finalist olarak gerçekleştirdiğini aktaran Yönetmen Hatice Aşkın, çeşitli festivallerde de filmin gösterileceğini vurguladı. İzmir’de Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi’nde Dünya Kadınlar Günü Etkinliği’ne katılan Aşkın, “Kültür Bakanlığı Kısa Film Yapım Desteği alan filmimiz 17 dakikalık. APP’in hazırlıkları 1 yıl sürerken çekimleri ise 4 günde bitti” diye konuştu.

SON FİLME 2 ÖDÜL BİRDEN
Kadınların her alanda başarılı işler yaptığını, kendi filmlerinin de birçok yarışmadan ödülle döndüğünü kaydeden Aşkın, “Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim dalını bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümünü kazandım. Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli ödüller aldım. Son filmimiz APP ile de ‘Kısakes Film Festivali Pitching Platformu Ödülü’ ve ‘İzmir Üniversiteleri Platformu Kısa Film Festivali’nde birincilik ödülü kazandık” ifadelerini kullandı.

HER ANI HEYECANLI
Filmin oldukça ilginç bir konusu olduğunu da anlatan Yönetmen Hatice Aşkın şunları söyledi: “Bir yazılım şirketi, yalnız yaşayan kadınların kendilerini daha güvende hissetmeleri için bir güvenlik uygulaması geliştirir. Yirmi dört saat boyunca evin duvarlarına ve penceresine yansıtılan bir gölge adam, evin içinde hareket ederek çeşitli aktiviteler yapar. Otuz beş yaşlarındaki Mine, çok bağlı olduğu annesinin ölümüyle referansı bulunan yazılım şirketine gider ve güvenlik uygulamasının piyasaya sürülmeden önce çıkarılan ilk modelini ücretsiz denemeyi kabul eder. Filmimiz de bu süreçte yaşanan olayları konu ediyor.”

DENEYİMLİ KADRO SAHNEDE
Filmde birçok önemli ismin rol aldığını da belirten Aşkın, “Filmimizin oyuncu kadrosu; Janset, Tilbe Saran, Ekin Koç, Murat Kılıç, Doğu Demirkol ve Tülin Özen’den oluşuyor. Tarkan Gözübüyük’ün müzik direktörlüğünü yaptığı filmin müziklerini Nassos Sopilis yaparken, filmde yer alan “Dönme Dolap” adlı şarkı ise Fide’ye ait” dedi.

 

Haber: Murat ERVİN

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.