Yerelin Sesi

630 Futbol Sahası Kadar Alan ‘Kül Oldu’

630 Futbol Sahası Kadar Alan ‘Kül Oldu’
07 Temmuz 2020 - 15:30

630 Futbol Sahası Kadar Alan ‘Kül Oldu’

Dün saat 15:00 sıralarında Çanakkale’nin tarihi Gelibolu Yarımadası’nda dün meydana gelen orman yangını kontrol altına alındı. Toplam 630 futbol sahası büyüklüğündeki 450 hektarlık alanda etkili olan yangının ardından soğutma çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

Çanakkale’nin tarihi Gelibolu Yarımadası Ilgardere mevkiinde dün 15.00 sıralarında başlayan orman yangını etkisini tamamen yitirdi. Akşam saatlerinde gece görüşü sıfıra düşen helikopter ve uçaklar saat 5.52’de yeniden görev başına geçti.

Ülke tarihinin en büyük havadan orman yangını söndürme çalışmalarında; 20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz ve 510 personel görev yaptı. Yangın, dünden beri devam eden şiddetli poyrazın etkisini yitirmesiyle kontrol altına alınabildi. Uzunhızırlı Göleti’nden su takviyesi yapan 20 helikopter, aralıksız olarak soğutma çalışmalarına destek veriyor.

450 HEKTARLIK ALAN YANDI

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de yaptığı yazılı açıklamada, toplam 450 hektarlık bir alanın yangından zarar gördüğünü belirtti. Karacabey, “Orman içindeki yaban hayatının da etkilendiğini tahmin ediyoruz. Yer yer bazı tarım alanlarında da hasar oluştuğu görülüyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak orman köylülerimizin tarımsal faaliyetlerine devam edebilmesi için gereken destekler verilecek. Yangın tamamen söndürüldükten ve soğutma çalışmaları yapıldıktan sonra hasar tespit çalışmaları yapılarak, kamuoyu ile paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.