Yerelin Sesi

‘5G’ mi Öldürdü?

‘5G’ mi Öldürdü?
16 Nisan 2020 - 13:28

‘5G’ mi Öldürdü?

 

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve koruma altında bulunan Nehil Sazlığı’nda 50’den fazla gri balıkçıl kuşu ölmüş halde bulundu. Toplu ölümlerin nedeni araştırılırken 5G iletişim sistemiyle ilgili yabancı akademisyenlerin uyarıları da bir kez daha gündeme geldi. Uzmanların uyarılarının ardından akıllara “Acaba bu kuşları 5G denemesi mi öldürdü” sorusu düştü.

Yüksekova ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Köprücü köyüne yakın Nehil Sazlığı civarındaki arazisine giden Nurettin Demir, dere kenarında onlarca ölü gri balıkçıl görünce durumu belediye yetkililerine bildirdi. Belediyenin Veteriner Hekimi Kaçan ve belediye ekipleri hemen bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Onlarca kuş ölüsüyle karşılaşan Veteriner Hekim Kaçan, kuşların ölümü ile ilgili bölgede inceleme yapacaklarını, aldıkları numuneleri de Van’a göndereceklerini belirtti.

“İLK DEFA KARŞILAŞTIM”
Kaçan, 50’den fazla ölmüş kuş saydıklarını kaydederek, “Bilmediğimiz bir nedenden dolayı toplu ölüm gerçekleşmiş. Viral hastalık mı, yoksa farklı bir durum mu açıkçası şu anda tespit etmek mümkün değil. Burada numunelerimizi alıp, Van’da Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Açıkçası yıllardır buradayım ilk defa böyle bir toplu ölümle karşılaştım” dedi.

AKADEMİK ÇALIŞMA OLDU
Hakkari’de yaşanan bu olay başta Hollanda olmak üzere farklı ülkelerde 5G denemelerinin neden olduğu iddiasıyla gündeme gelen benzer ölümleri hatırlattı. Washington Devlet Üniversitesi Biyokimya ve Temel Tıp Bilimleri Profesörü Martin L. Pall, 17 Aralık, 2019’da elektromanyetik dalgaların insan vücuduna etkisi üzerinde bilimsel bir makale yayınladı.

İNSANLARA DA ZARARLI
Martin Pall, 5 G teknolojisinde kullanılan elektromanyetik dalgaların frekansı artırıldığında bunun erkekte üreme yeteneğini, kadında doğurganlığı düşüreceğini, nörolojik ve nöropsikiyatrik etkiler oluşacağını, “programlanmış hücre ölümü” gerçekleşebileceğini, kalp ritminin bozulacağını, serbest radikal hasarı ve ağır kanser vakalarına sebep olacağını belirtiyor.

SOMUT ÖRNEKLERİ VAR
Pall yazdığı makalede 5G frekanslarının hayvanlara etkilerini de şöyle özetledi: “Rotterdam yakınlarındaki bir parkta 5G testinin yapıldığı üç gün boyunca, yüzlerce kuş aniden öldü. Hollanda’nın Kuzey Frizya bölgesindeki sığırlarda iki defa büyük panik oluşumu meydana geldi. Almanya’da, sığır ve koyunlarda tuhaf, agresif davranışlar kaydedildi. Rus araştırmacıların beyaz fareler üzerindeki araştırması, ani kuş ölümlerinin, 5G dalgalarına maruz kalmaktan ve ani kalp durmasından kaynaklandığını gösteriyor. Gökyüzünden düşerek ölen ikinci bir büyük kuş salgını ise İngiltere’de ilk 5G teknolojili ambulansın hizmete girdiği Ekim ayında meydana geldi. 5G antenleri açıldıktan sonra kuşların Coventry hastanesinin yakınlarına düştüğüne dair raporlar var.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi