Yerelin Sesi

50 İşçinin Akibeti Belirsiz

50 İşçinin Akibeti Belirsiz
03 Temmuz 2020 - 17:40

50 İşçinin Akibeti Belirsiz

Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişak üretimi yapılan fabrikada meydana gelen patlama sonucu 4 işçi yaşamını yitirirken, 2’si durumu ağır olan 97 işçi de yaralandı. Hala ulaşılamayan 45-50 işçinin enkaz altında olabileceği gibi, patlamanın şiddetiyle etrafa fırlamış olabileceği veya yaralanıp alandan uzaklaşmış olabilecekleri değerlendiriliyor.

Sabah saatlerinde Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada, fabrikada bulunan 186 işçiden 4’ü yaşamını yitirdi. Durumu ağır olan 2 işçi ise hastanede tedavi altına alındı. Bölgeden gelen son haberlere göre, 45-50 işçiden ise haber alınamadığı; bu işçilerin halen enkaz altında olabildiği gibi yaralanıp alandan uzaklaşmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bu işçileri, enkaz bölgesinde arama çalışmaları ise devam eden patlamalar nedeniyle zorlukla yönetiliyor.

Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi ...

“DIŞARI ÇIKMAYIN”

Olay yerine giderek çalışmaları takip eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, fabrikanın 186 çalışanının olduğunu söyleyerek, “100 kişiye ulaştık. 20 kişinin işe gelmediğini biliyoruz. 45-50 civarında kişiden haber almaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Havai fişekte çeşitli gazların bulunduğunu hatırlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Tansiyon, solunum sıkıntısı ve benzeri hastalar için riskli. Özellikle yakın bölgede ilk 12 saat önemli. Maskeli olunması, dışarı çıkılmaması, kapı ve pencerelerin dikkatli açılmasını öneriyoruz” dedi.

500 METRE UZAKLIKTAKİ BİNA BİLE AĞIR HASARLI

Bu arada patlama nedeniyle fabrikaya 500 metre mesafedeki güvenlik birasının bile ağır hasar gördüğü belirtildi. Söndürme uçakları ve helikopterlerinin de sabahtan bu yana havadan su atarak söndürmeye çalıştığı yangında hala devam eden patlamalar nedeniyle ekipler çalışmakta zorluk yaşıyor.

110 TON PATLAYICI STOĞU

Fabrikada, yaz dönemi ile başlayacak düğün sezonuna yönelik 110 ton TNT ve barutun stoklandığı tahmin edilirken bu denli yüksek miktarda depolama yapılmasının ne denli doğru olduğu da araştırılıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi