Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

4 Gün Boyunca ‘Sokağa Çıkmak Yasak’

4 Gün Boyunca ‘Sokağa Çıkmak Yasak’
359 views
20 Nisan 2020 - 16:54

4 Gün Boyunca ‘Sokağa Çıkmak Yasak’

 

Haber: Murat ERVİN

Son Dakika…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 ilde uygulanan haftasonu sokağa çıkma yasağının bu hafta 22 Nisan Çarşamba gecesi 24:00’te başlayıp 26 Nisan Pazar gecesine kadar 4 gün süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen 28. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basının karşısına çıktı. Sokağa çıkma yasağının olumlu sonuçlara neden olduğunu ve 31 ildeki haftasonu yasaklarının süreceğini aktaran Erdoğan, bu haftaki yasağı ise 4 gün olarak uygulayacaklarını kaydetti.

“TÜM SEKTÖRLER HAZIR OLSUN”
Erdoğan, “Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması salgının kontrolünde büyük fayda sağladı. Gıda, Tarım ve Sağlık hizmetlerini aksatmayacak şekilde devam ettireceğiz. Yasakla ilgili olarak 23 Nisan Perşembe, 24 Nisan Cuma, 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar akşam 24:00’e kadar yine 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması yapmayı planlıyoruz. Yasak 22 Nisan akşamı 24:00’da başlayıp 26 Nisan 24:00’de sona erecek. Bayram öncesi de bazı tedbirler alabiliriz. Tüm sektörler de buna göre adım atmaya hazır olmalı” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİM BAŞLIYOR
Savunma sanayinde gerçekleştirilen atılımı tıbbi cihaz ve ilaç alanlarında da sürdüreceklerini açıklayan Erdoğan, “Elimizdeki kritik ilaçların üretimi için yerli fabrikalarımız da başladı. Ülkemizin bu kritik döneminde yapılan her yarli ve milli katkıyı klasik bürokratik anlayışa bırakamayız. Koruyucu ekipmanların de yerli olarak üretilmesinin önünü açtık. Böylece maskelerde kullanılan N-95 N-98 gibi filtreler için dışa bağımlı olmayacağız” dedi.

“45 GÜNDE TAMAMLANACAK”
Hastane, yatak ve yoğun bakım yatağı konusunda mevcut kapasiteyi güçlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün açılışını yaptığımız Başakşehir Şehir Hastanesi’nin yatak kapasitesi 2 bin 680’dir. İlk etapta 1030 yatakla hizmet verecek. Sancaktepe’deki hastaneyi de 45 günde tamamlayıp hizmete alacağız” ifadelerini kullandı.

“239 BÖLGE KARANTİNADA”
Bugüne kadar 3 milyonu aşkın vatandaşa VEFA Sosyal Hizmet grupları tarafından hizmet verildiğinin de altını çizen Erdoğan şunları söyledi: “Salgının başladığı günden beri kayda değer bir kamu düzeni sorunu yaşanmadı. Bugün 239 mahalle, köy ve yerleşim yeri karantina altındadır. Aldığımız tedbirlerin meyvesini toplamaya başladık. Günlük test sayımızı 40 bine çıkardık; iyileşen hasta sayımız da çoğalıyor

“BUNUN BEDELİNİ ÖDERLER”
Bir yandan yurt içinde koronavirüsle uğraşırken diğer yandan da Suriye rejiminin, İdlib’deki saldırganlığını takip ediyoruz. Rejimin saldırganlığına geçit vermeyeceğiz. Rejim böyle devam ederse çok ağır kayıplarla bunun bedelini öder. Gücümüzü uluslararası hukuktan ve kararlı duruşuyla Akdeniz’deki oyunları bozacaktır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.