Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Ölümsüzlüğün Kentinde ‘Zeus Sunağı’ Müjdesi

Ölümsüzlüğün Kentinde ‘Zeus Sunağı’ Müjdesi
551 views
12 Ağustos 2020 - 22:27

Ölümsüzlüğün Kentinde ‘Zeus Sunağı’ Müjdesi

Tarihte ‘Ölümün Yasaklandığı Yer’ olarak bilinen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama’daki Asklepion Antik Kenti’ndeki tiyatro yapısında düzenlendi. Toplantıda Bergama’dan Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın ait olduğu Bergama’ya getirilmesini isteyen Sefa Taşkın’ın önerisi Meclis oybirliği ile kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugünden itibaren elbirliği ile bu konuda harekete geçiyoruz” dedi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kentler arasında yer alan tarihi zenginlikleriyle ünlü Bergama, ilk kez bir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına sahne oldu. İlçenin tarihi ve kültürel değerlerinin dünyaya tanıtılmasını hedefleyen Başkan Tunç Soyer’in teklifi üzerine, Meclis’in 12 Ağustos çarşamba günkü Ağistos ayı ikinci birleşimine 2 bin 400 yıllık Asklepion Tiyatrosu ev sahipliği yaptı. Meclsi toplantı öncesi Bergama’yı meclis üyelerine tanıtan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun ardından Bergama önceki dönem belediye başkanlarından Sefa Taşkın Pergamon Antik Kenti ve Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı hakkında bilgi verdi.

“İZMİR ÖNCÜLÜK ETSİN”
Konuşmasının ardından Başkan Tunç Soyer ve meclis üyelerinden bir isteği olduğunu belirten Sefa Taşkın, “Zeus Sunağı, İzmir’in bir parçasıdır. Bergamalıların sizden bir talebi var; Bizler, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Meclis üyelerinden Zeus sunağının Almanya’dan alınıp tekrar ait olduğu Bergama’ya geri getirilmesi için öncülük etmenizi bekliyoruz. Böylesi bir güç birliği ve atılımla sonuç alınacağına gönülden inanıyorum. Çünkü biz bu konuda haklıyız. Zeus Sunağı. Bergama’nın, İzmir’in, Anadolu’nundur ve İzmir’e yani evine dönmelidir” dedi.

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, tarihe her zaman sahip çıktıklarını ve amaçlarının kültürel mirası gelecek kuşaklara bırakmak olduğunu belirterek, “Tarih eserleri tekrar can bulduğu yere döndürmek bizim görevimizdir. Burada tüm meclis üyelerimizle bu adımı atma irademizi ortaya koyuyoruz. Bu mücadeleyle Zeus sunağını tekrar İzmir’e dönmesi için el birliğiyle çalışmaya başlamalıyız” diyerek Sefa Taşkın’ın önerisini oylamaya sundu. Oybirliği ile kabul edilen önerinin ardından meclis üyeleri ve katılımcılar hep birlikte kararı alkışladı. Tüm meclis üyelerinin altına imza atacağı bir talep yazısıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Zeus Sunağı’nın getirilmesi için destek istenmesine dee karar verildi.

Toplantıda Belediye Başkanı Hakan Koştu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Atatürk’ün Asklepion’a geldiği zaman çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti. Tunç Soyer de, koronavirüs salgının yaşandığı bugünlerde sağlığın merkezi olan bu toplantıyı Asklepion’da yapmanın da tüm dünyaya bir mesaj olmasını temenni etti.

ULAŞIM ZAMMI KAPIDA
Meclis toplantısında okunan önergeler arasında ulaşıma zam yapılması da ele alındı. Önergede maliyetlerin arttığı kaydedilerek, “Ulaşımda ilk biniş ücretini 3.56 liradan 3.46’ya çekildi. 90 dakikalık ücretsiz aktarmalarda ise yeni bir düzenleme yapılması kaçınılmaz olmuştur. İlk binişin ardından 1 ve 2’nci aktarmalar 0.50 kuruş yapılabilir. İkinci aktarmadan sonra ise ücret alınmamaya devam edilebilir. Öğrenci ve öğretmenlerin ücret tarifileri ile 60 yaş üstü vatandaşların ücretlerinde bir artışa gidilmedi” denildi. İlgili komisyonlara acil koduyla gönderilen önerinin Meclis’te onaylanması halinde yeni tarfie 1 Eylül 2020’den itibaren geçerli olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.