Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

“300 Avukat Mesleği Nedeniyle Hapiste”

“300 Avukat Mesleği Nedeniyle Hapiste”
236 views
05 Nisan 2020 - 16:34

“300 Avukat Mesleği Nedeniyle Hapiste”

 

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Hükümete ve geleceği dönük mesajların da yer aldığı açıklamada 300 avukatın mesleğini yaptığı için hapiste olduğu vurgulandı.

Bu günün sadece avukatların değil, yurttaşlarımızın da günü olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Avukatlık, yurttaşların hak arama özgürlüğü mücadelesidir. Bu nedenledir, totaliter rejimlerin avukatları ve avukatlığı hedef almaları. Avukatlara yönelik saldırılar aynı zamanda insan haklarına, demokrasiye, hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına yönelmiştir. Ülkemiz bir avukat hapishanesine döndürülmüş, 300 avukat arkadaşımız mesleğini yaptığı için bugün hapishanelerde yatmakta” denildi.

“TESLİM OLMADIK, BİAT ETMEDİK”
Avukatlık mesleğinin saygınlığına yönelik tüm saldırıların avukatsız yargı hayalinin parçası olduğunun iddia edildiği açıklamada, “Biz biliyoruz; hiçbir karanlık sonsuza dek sürmez. En yoğun anından siyahın, günün ilk ışıkları aydınlatır geceyi. Ve biz biliyoruz; tüm avukatlar olarak; yargısı bağımsız, devleti hukuka bağlı, insanları özgür, demokratik bir ülkede de kutlarız elbet 5 Nisanları. Çünkü avukatlar teslim olmayanlardan, biat etmeyenlerden, vazgeçmeyenlerden oldular her zaman. Özgür, demokratik, sağlıklı bir ülke ve dünya özlemiyle; demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, haklar ve özgürlükler mücadelesinin ayrılmaz parçası olan tüm meslektaşlarımızın avukatlar günü kutlu olsun” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.