Yerelin Sesi

Türkiye’nin İmajını Değiştiren Köpek

Türkiye’nin İmajını Değiştiren Köpek
25 Haziran 2020 - 19:00

Yazar: Mustafa OĞUZ

Türkiye’nin İmajını Değiştiren Köpek

 

Fotoğrafta gördüğünüz bu köpek belki de dünyada açlık grevi yapan ilk hayvandı. Grev yapıyordu çünkü sahibinden ayrıydı ve 3 gündür hiç bir şey yememişti. Bakışlarında hüzün vardı.

Ya kayıp, ya terkedilmiş… İskoç çoban köpeği bir Collie o. Çocukların sevgilisi, büyük sürülerin lideri. Bir özelliği de sahibine o kadar bağlı ki, o olmadan yaşayamıyor.

Işıklar içinde uyusun sevgili Aziz Nesin. Çeşme’de aynı masada sohbet ederken “Bıkmadın mı yıllardır aynı siyasetçilerin, kenti yöneten aynı insanların haberini yapmaktan? Yüzünü sokağa dön” çağrısı beni sokak gazeteciliğine yönelten ilk adımdı.

Aradan 22 yıl geçti, hala sokak gazeteciliği zevkine doyamadım. Bu süreçte ilginç haberlerle karşılaştım. Fakat Sayın Nesin ile konuşmamızdan kısa bir süre sonra sokaklarda, hayvanlarla ilgili yaptığım ilk haberim açlık grevi yapan köpekti.

Filmlerden ‘Lessie’ diye tanıdığımız Collie cinsi bu köpeğin haberi, yayınlandıktan sonra o dönemde çalıştığım Hürriyet Gazetesi’nin santralini kilitlenmişti.

Sadece Türkiye’den değil bir çok ülkeden binlerce kişi, köpeğin durumunu merak edip sahiplenmek istiyordu. Eşim bile haberi okuyunca sabaha kadar ağlamıştı.

O dönem Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök idi ve köşesinde şöyle yazmıştı; “Geçen hafta İzmir’de sokakta bulunan Collie isimli köpek, İngilizlerin ünlü dergisi Economist’e kapak oldu. İzmir’de sokakta bulunan Collie cinsi bir köpeğin sahibi bulanamadığı için yemeden içmeden kesilmesi Ekonomist dergisinin ilgisini çekti ve Türkiye’de yaygınlaşan hayvan sevgisini inceleyen bir yazı hazırladılar. Bu tür dergilerde sık sık insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Türkiye’nin şimdi hayvan sevgisi ile yazı konusu olması hepimizi sevindirdi” diye yazdı.

Bu haber aynı zamanda artık Türk medyasında hayvan haberlerinin yer almasına vesile oldu. Bana bu haber konusunda verdiği destekten dolayı sevgili meslektaşım Sirel Ekşi’ye teşekkürü bir borç bilirim.

Haberin hikayesini merak edenlere ise şöyle özetlemeye çalışayım;

Bir Ramazan gecesi haber için peşine düştüğüm Ramazan davulcusunun, ardından giden ipek gibi uzun tüyleri olan bir köpek dikkatimi çekmişti. Önde iki davulcu arkalarında uygun adım giden köpeği tanıyan bir vatandaş bana köpeği anlatmaya başladı: “Köpeğin tasması ve ismi yok. Yemek ve su verdim. Ama bir yudum bile almadı. Önce aç olmadığını düşündüm.Polise ve çevre esnafa haber verdim. Ama hiç bir haber çıkmadı. Üç gündür de bir şey yemiyor. Sanki açlık grevinde. Sahibini bulamazsak açlıktan ölecek” demişti. Ben de köpeğe üzülmüş ve bir insan gibi yemeden içmeden kesilmesini haberleştirmiştim.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.