Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

20 Kadim İzmir Mahallesi Tarihe Karışıyor

20 Kadim İzmir Mahallesi Tarihe Karışıyor
1.898 views
14 Ağustos 2020 - 16:42

20 Kadim İzmir Mahallesi Tarihe Karışıyor

Görüntü: Hüseyin Cem YILDIRIM

Nüfus sayısının azalması nedeniyle 20 eski İzmir Mahallesindeki muhtarlıkların kapatılarak başka mahallelere bağlanması kararı alındı. Bu kararın eski İzmir mahalle adlarının hafızalardan silinmesine neden olmasından endişe ediliyor.

YouTube video

 

İçlerinde sayısız tarihi ve kültürel değerler barındıran kadim İzmir mahalleleri; Akdeniz, Bozkurt, Çınarlı, Fevzipaşa, Güzelyurt, Hurşidiye, Kahraman  Mescit, Kestelli, Konak, Kurtuluş, Odunkapı, Oğuzlar, Sümer, Şehit Nedim Tuğaltay, Vezirağa, Yıldız, Yenigün, Uğur Tan şimdi tarihin tozlu sayfalarına karışmayı bekliyor.

Karara tepki gösteren Güzelyurt  Mahalle Muhtarı Hüseyin Koparan ve Hurşidiye Mahalle Muhtarı Enis İpek,  “Mahallelerimizde kayıtlı nüfus sayısı az olabilir fakat hafızalarda yer etmiş bölgeler; isimleri mutlaka yaşamalı” diye konuştular.

Yazarımız Orhan Beşikçi’ye görüşlerini anlatan Hurşidiye Mahalle Muhtarı Enis İpek, 7 yaşından bu yana Hürşidiye Mahallesinde yaşıyor ve  dört dönemdir muhtarlık görevini üstleniyor. İpek, “Hurşidiye Mahallesi Musevilerin yerleştiği, uzun yıllar yaşadığı, hala ziyaretlerin yapıldığı güzel bir mahalle. Tarihi geçmişi de çok zengin. Hem Anafartalar hem de Fevzipaşa Caddesi’nden bağlantılarımız var. Az sayıda kalan, ikamet eden vatandaşlarımız olsa da günlük ortalama 50-60 bin vatandaşın uğradığı bir semt burası ve tarihimizin yok edilmesini istemiyoruz” diye konuştu.

4 YAPIYI SATIN ALIP ONARDI

‘Tarihe sahip çıkan muhtar’ olarak anılan İpek,  bu güne kadar 4 tarihi yapıyı satın alarak restorasyonuna katkı sağladı. Tarih içinde yaşamanın kendileri  için gurur verici olduğunu belirten  İpek ” Agora karşımızda, Tarihi Hatuniye Cami, Dönertaş Sebili, Anafartalar Caddesi, hamamlar, eski İzmir evleri, kortejolar, tarihi otellere kadar bir çok zenginlikler barındırıyoruz. Bu karar henüz bize tebliğ edilmedi ama çok üzdü” dedi.

“İNANÇ TURZİMİNİN MERKEZİYİZ”

Güzelyurt  Mahalle Muhtarı Hüseyin Koparan, belki de dünyada eşi olmayan kente inanç turizminin merkezi durumunda olduklarını söyledi. Koparan, “Kayıtlı nüfus sayısı az olabilir fakat havralar,  tarihi camiler, hanlar onbinlerce İzmirlinin alışverişe geldiği bir o kadar da çalışanın bulunduğu Kemeraltı Çarşısı, oteller, pasajlar binlerce iş yeri var. Her gün çok sayıda posta ve evrak muhtarlığımıza geliyor. Mahallemiz yıllarca hafızalarda tarihi zenginlikleriyle yer etmiş ve hafızalardan isminin silinmesi hepimizi üzer ”dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.