Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

16 Mart-İstanbul’un işgali unutulmamalıdır

16 Mart-İstanbul’un işgali unutulmamalıdır
Uz. Dr. Metin Özer
Uz. Dr. Metin Özer( drmetinozer@gmail.com )
273 views
16 Mart 2021 - 8:32

16 Mart-İstanbul’un işgali unutulmamalıdır

Uz. Dr Metin Özer
Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmıştı. 13 Kasım 1918’de İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan İtilaf donanması İstanbul’a asker çıkarmışlardı. 1919’un Mart ayında İngilizler, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi ele geçirmek istemişler, Tıbbiyeliler İngilizlere karşı ayaklanmışlardı. 3. sınıf talebesi Hikmet önderliğinde büyük bir gösteri yapmışlar, 14 Mart günü okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarak, tepkilerini göstermişlerdi. Bu direniş her 14 Mart’ta “Tıp Bayramı” adıyla anılmaktadır.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in kanlı bir şekilde işgalinin ardından, İngilizler; 16 Mart 1920’de Osmanlı Harbiye Nazırlığı’nı sorunsuz bir şekilde işgal etmişlerdi. Fatih’teki Şehzadebaşı Karakolu basılmış, direnen Türk askerleri şehit edilmişti.

Anadolu’daki Kuvayı Milliyeciler bu durumu Manastırlı Hamdi’nin telgrafıyla haber almışlardı. “Mustafa Kemal Paşa Hazretleri’ne özeldir: Bu sabah Şehzadebaşı’ndaki mızıka karakolunu İngilizler bastı. Oradaki askerlerle çarpışarak. Neticede şimdi İstanbul’u işgal altına alıyorlar. Bilgi için arz olunur”.

Atatürk, Nutuk’ta bu telgraftan ve Hamdi Efendiden bahseder. “Bu hamiyetli ve cesur Manastırlı Hamdi Efendi olmasaydı, İstanbul’da geçen bu acı olayları öğrenmek için, kim bilir ne zamana kadar bekleyip duracaktık. İstanbul’da bulunan nazır, milletvekili, komutan ve teşkilatımız adamları içinden, bir kişinin çıkıp da, zamanında bize haber vermeyi düşünememiş olduğu anlaşılıyor. Demek ki hepsini heyecan ve çarpıntı kaplamıştı. Bir ucu Ankara’da bulunan telin İstanbul’da bulunan ucuna yanaşamayacak kadar şaşkın bir duruma gelmiş oldukları yargısına varmak, bilmem ki doğru olur mu? Telgraf memuru Hamdi Efendi sonradan Ankara’ya gelerek, karargahımızın telgraf memurluğunu yapmıştır. Kendisine borçlu olduğum teşekkürü, burada açıkça söylemeyi millî ve vatan görevlerinden sayarım”.

4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal, Kuvayı Milliye Ordusunun 6 Ekim 1923’de İstanbul’a girmesiyle son bulmuştu.

Galata kulesinde İngiliz Bayrağı

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.