Yerelin Sesi

SARNIÇTA SONA GELİNEN PROBLEM ÇÖZÜLSÜN İSTENMİYOR MU?

SARNIÇTA SONA GELİNEN PROBLEM ÇÖZÜLSÜN İSTENMİYOR MU?
06 Aralık 2018 - 14:20

SARNIÇTA SONA GELINEN PROBLEM ÇÖZÜLSÜN İSTENMİYOR MU?

İzmir’in Gaziemir İlçesindeki Sarnıç bölgesinde yaşanan 2B krizinde AK Parti  İzmir Milletvekili Atilla Kaya’nın özel bir TV kanalındaki açıklamalarına daha sonrada Gaziemir Belediye Başkanı CHP’li Halil İbrahim Şenol cevap verdi.

Kayıkçı kavgasına dönüştürülmeye çalışılan 2B sorununa Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’ndan cevap vererek son noktayı koyan Nazmi Yılmaz; acaba bu sorun çözülsün istenmiyor mu diye sözlerine başlayarak “Öncelikle, Sarnıçlı vatandaşlarımızın her türlü sorununun çözümü için gecesini gündüzüne katan, özellikle de 2B konusunda sona gelindiği şu günlerde, buralara gelebilmek için, yıllardır mesai harcayan Ak parti İzmir millet Vekilimiz sayın Mahmut Atilla Kaya’ya karşı yapılan haksız ve mesnetsiz iddiaları hayretle takip ettim çok şaşkın kırgın ve üzgünüm” dedi.

Nazmi Yılmaz, sayın vekilimizin 2B konusunda verdiği mücadelenin her platformda bizzat yanında yer alarak bu konuda birlikte çok mesai harcadık ve birlikte uğraş verdik. Sarnıç’ın sorunlarına ne kadar içten ve samimi yaklaştığına, her ilettiğimiz sorunla nasıl yakından ilgilendiğine şahit olan biriyim. Üstelik yapılan bu çalışmaları, hem muhtarlarımız hemde Sarnıç’ın sorunlarını iyi bilen, birlikte yoğun mesai harcadığımız vatandaşlarımızda yakından bilmekte ve takdir etmektedir.” dedi.  Yılmaz, Sayın vekilimizin söylediği “size devredelim sizde vatandaşlarımıza devredin. fakat vatandaşlarımıza devrederken, 2014 yılında yaptığınız gibi, hazinenin belirlediği rakamların üzerine ilave ederek değilde, herhangi bir rakam ilave etmeden dağıtacağınızı bize yazılı bir şekilde taahhüt edin, hemen işlemleri başlatalım” şeklindeki sözü, noktasına virgülüne kadar doğru ve bizzat şahit olduğumuz bir konudur. Bu konuda görüşmeleri yapan aracı olan arkadaşlarımızda, Vekilimiz tarafından görevlendirilen, ve şuan yanımda olan, bir dönem önce ilçe başkanlığımızı yapan sayın Hüseyin Uzun kardeşim ve çok değerli Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızdır. Hatta bu görüşmeden bir gün sonra bende sayın Belediye başkanımızı  telefonla aradığımda, bana aynen, “devir konusu önemli bir konu, hukuken bir sıkıntı yaşamayalım, onun için bir komisyon kurduk komisyon karar versin bizde ona göre size haber verelim ve gereğini birlikte yapalım” dedi diyen Yılmaz, hal böyle iken, konuyla ilgili 2 yıldır bir dönüş yapılmadığı gibi, maalesef, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” sözünde oldu gibi sergilenen bu tutum ve davranışın sebebini, çok değerli Sarnıçlı hemşehrilerimizin takdirlerine bırakıyorum şeklinde konuştu. Yılmaz, Sözlerine,” Bu arada sayın Belediye başkanımızın Vekilimize yaptığı  çağrıya karşı bende kendisine Sarnıç Cumhuriyet meydanından Hodri meydan diyor ve şu soruların cevabının verilmesini bekliyorum diyerek sözlerine devam etti ve sorularını şu şekilde sıraladı. Sarnıçın sorunlarını neden sadece seçim öncesi hatırlıyorsunuz? Bu yaklaşımınız size inandırıcı geliyor mu? İş başında olduğunuz iki dönem içinde, sorunların çözümü noktasında bugüne kadar Bakanlıktan yazılı bir talepte veya herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Bulunduysanız bu yazılı belgeyi kamu oyuna açıklar mısınız? Kasım 2014 de Milli Emlak’ın Gaziemir Belediyesine devrettiği yerleri metre karesini 400 TL den sattınız mı? Sattıysanız, raiç bedellerin yükselmesine sizin sebep olduğunuzu söyleyebilir miyiz? Bu rakamların düşürülmesi konusunda nasıl bir mücadele verildiğini hiç merak ettiniz mi? Yüksek fiyata sattığınız bu yerleri satın almak durumunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini kim telafi edecek? Devredilmesi gereken bu yerler belediye tarafından sorunsuz dağıtılabilir ama, direk Bakanlık tarafından dağıtılırsa, 81 ilimizdeki benzer bölgeler için emsal teşkil edebileceğini biliyor musunuz?

ÜLKENİN DE YERELİNDE İKTİDARI BİRLİKTE ÇALIŞABİLMELİDİR

Sarnıçlıların umutları üzerinden hiçbir kimsenin oy devşirmeye hakkının olmadığını vurgulayan Nazmi Yılmaz, sıkıntıyı hükümetin ve yerel yönetimin birlikte çözmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Şenol’a devri yaptıralım sizde üzerine koymadan sembolik rakamlara hak sahibi vatandaşlarımıza verin bu yerleri demişiz. Belediyeye, Bakanlığın devrettiği bir yeri neden yüksek fiyata sattıklarını sormuşuz. Hatta belgelerini ortaya koymuşuz. Sayın başkan hala topu taca atıyor. Vakit kazanmaya çalışıyor. Bu da bize hükümetin ve yerel yönetimin iyi bir koordinasyon içinde olması gerektiğini bir kez daha  göstermiştir”dedi.

SARNIÇLI KARDEŞLERİMİZ ÇÖZÜMDEN YANA OLANI DA, OLMAYANI DA ÇOK İYİ BİLİYOR!

2B Sorununun çözümü için büyük bir çalışmayı ortaya koyduklarını belirten Nazmi Yılmaz, yerel iktidarın egolarını ve seçim kaygılarını bir türlü aşamadığını ifade etti. Yılmaz, “Tek derdimiz 2B’ye ait yerler ile, Milli Emlak’a ait yerlerin ve Orman vasfını kaybettiği halde Ormana aitmiş gibi görülen yerlerin tamamını emlak vergi değeri üzerinden vatandaşlarımıza dağıtımını sağlayarak yılan hikayesine dönen ve uzun zamandır tapularına kavuşmak için can atan halkımızın yüzlerini güldürmektir. Bunu yaparken de, daha önce ödemeleri tebliğ edilen vatandaşlarımız İle ecrimisil ödemesi yapmak durumunda olan kardeşlerimizin de mağduriyetlerini gidermektir” dedi. Çözüm için bürokrasiyi aştık ama bir tek yerel yönetimi aşamadık diyerek sözlerine devam eden Yılmaz, “Milletin vekili Atilla Kaya’nın sözlerine yalan diyorlar, kendi arşivlerindeki belgelere yalan diyorlar. Kendi yaptıkları görüşmelere ve toplantılara yalan diyor inkar ediyorlar. Zaten bugüne kadar hep oturdular oturdular. Şimdide oturumun açığını istiyorlar. Sarnıçlı kardeşlerim de zamanı gelince bugüne kadar hiçbir şey yapmadınız sadece oturdunuz. Siz oturmaya devam edin bakalım diyecektir” şeklinde konuştu.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi